Diş Sıkma ve Diş Gıcırdatma Tedavi Seçenekleri

bruksizm tedavisi

Diş sıkma ne yazık ki sık karşılaşılan bir durumdur ve çene cerrahı uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde büyük sorunlar ile karşılaşmasına neden olur. Diş sıkma ve diş gıcırdata durumlarına karşı klinik olarak tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ağrısız ve ciddi boyutlarda cerrahi işlemler gerektirmeden çözümlenebilecek durumlardır. En büyük diş sıkma veya diş gıcırdatma problemine karşı kurtarıcı niteliğinde olan şeffaf plaklardır.

Tedavi yöntemi uygulanırken öncelikli olarak konservatif tedavilerin uygulama alanı içerisinde olması hastanın günlük yaşamına kolay bir şekilde uyum sağlamasına yönelik olur.

Diş Sıkma Tedavisinin En Büyük Kurtarıcısı

En bilindik konservatif Diş Sıkma Tedavisi seçeneği alt çene ve üst çenede bulunan dişlerin birbirleri ile temasının önlenerek doğacak olan sorunların ortadan kaldırılması durumudur. Bu da diş plakları ile mümkün olabilmektedir. Şeffaf diş plakları sayesinde dışarıdan fark edilmeyecek ve rahatsız edici bir görünümde olmayacak şekilde günlük yaşantılarında ya da gece uykularında bu plakların kullanımı istenmektedir. Ayrıca buna ek olarak hastalara ilaç tedavisi de başlanmasında fayda bulunmaktadır. Kas gevşetici ilaçlar ya da antidepresan ilaçları ile sorunun kaynağına inilerek bir tedavi yöntemi uygulanması oldukça önemlidir.

İlaç tedavisi ve şeffaf plak kullanımının bir arada olması gerekmektedir. Tabi bu durum kişinin kendi kendine başa çıkabileceği bir durum olamayabilir. Bu nedenle öncelikli olarak kliniğimize gelmeniz halinde diş sıkma ve diş gıcırtılarının temel nedenine inilerek bir çözüm bulunmaya çalışılır. Her türlü tıbbi imkan ve destek ile dış sıkma durumu tedavi edilebilen bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir